Studiare

In questa sezione è possibile reperire le informazioni riguardanti l'organizzazione pratica del corso, lo svolgimento delle attività didattiche, le opportunità formative e i contatti utili durante tutto il percorso di studi, fino al conseguimento del titolo finale.

Piano Didattico

Il piano didattico è l'elenco degli insegnamenti e delle altre attività formative che devono essere sostenute nel corso della propria carriera universitaria.
Selezionare il piano didattico in base all'anno accademico di iscrizione.

2° Anno  Attivato nell'A.A. 2014/2015

InsegnamentiCreditiTAFSSD
Un insegnamento a scelta tra i seguenti:
6
B
SECS-P/11
6
B
SECS-P/08
Un insegnamento a scelta tra i seguenti:
Prova finale
15
E
-
Attivato nell'A.A. 2014/2015
InsegnamentiCreditiTAFSSD
Un insegnamento a scelta tra i seguenti:
6
B
SECS-P/11
6
B
SECS-P/08
Un insegnamento a scelta tra i seguenti:
Prova finale
15
E
-
Insegnamenti Crediti TAF SSD
Tra gli anni: 1°- 2°

Legenda | Tipo Attività Formativa (TAF)

TAF (Tipologia Attività Formativa) Tutti gli insegnamenti e le attività sono classificate in diversi tipi di attività formativa, indicati da una lettera.




S Stage e tirocini presso imprese, enti pubblici o privati, ordini professionali

Codice insegnamento

4S02462

Crediti

6

Coordinatore

Paolo Pertile

Lingua di erogazione

Inglese en

Settore Scientifico Disciplinare (SSD)

SECS-P/02 - POLITICA ECONOMICA

L'insegnamento è organizzato come segue:

lezione 1

Crediti

4

Periodo

secondo semestre

lezione 2

Crediti

2

Periodo

secondo semestre

Obiettivi formativi

The focus of the course is on the economic evaluation of projects with major impacts from the societal standpoint, for which the information provided by relevant markets is incomplete. The discussion of the theoretical background, mainly based on applied “welfare economics” will be carried on along with the introduction to the techniques typically employed to tackle practical issues in economic evaluation. Students will learn how to integrate information from financial and economic evaluations at the different stages in the project life-cycle. These issues will be also discussed with reference to EU guide-lines for projects candidate to access “structural funds”.
Case studies from a variety of sectors will be presented. During the course, students will be given the opportunity to work autonomously on a specific case study. A number of tutorials will be proposed during the course. Students may check their understanding of the materials and ability to solve the problems by asking to have their homeworks marked (not part of the formal assessment).

Programma

- Financial and economic evaluation in the project life-cycle
- Introduction to large projects financing and evaluation in the EU context
- Applied “welfare economics”: costs and benefits evaluation with market imperfections
- Techniques for evaluation when a market does not exist
- EU guide-lines for cost-benefit analysis of investment projects (Available at: http://ec.europa.eu/regional_policy/sources/docgener/guides/cost/guide2008_en.pdf)
- Risk assessment
- Assessing the convenience of public financing vs. Public Private Partnership (PPP)

There is no single textbook on which lectures are based. Specific readings will be suggested during the course. However, students may find very useful consulting the following textbooks:

Bibliografia

Testi di riferimento
Attività Autore Titolo Casa editrice Anno ISBN Note
lezione 1 Campbell, Harry F.. Brown, Richard P.C. Benefit-cost analysis : financial and economic appraisal using spreadsheets Routledge 2015 978-0-521-52898-6
lezione 1 Boardman, Grenberg, Vining, Weimer Cost-benefit analysis: concepts and practice (Edizione 4) Prentice Hall 2011 978-0-13-231148-9

Modalità d'esame

The evaluation will be based on a written examination (including both theoretical and practical questions). Ability to apply concepts to real world situations, in addition to understanding of theory and methods, is essential to obtain the highest marks.

Le/gli studentesse/studenti con disabilità o disturbi specifici di apprendimento (DSA), che intendano richiedere l'adattamento della prova d'esame, devono seguire le indicazioni riportate QUI